Popis

Seč na Prostějovsku se svou stovkou obyvatel nepatří mezi největší obce -ovšem jednou za rok se zde počet obyvatel přinejmenším zčtyřnásobí.
Bylo tomu i tak tuhle sobotu, kdy se v Seči uskutečnil již 9. ročník Litovelského pětiboje, který navštívilo na 400 lidí.

S jistotou lze říci, že pro tento rok je definitivně dobojováno.
V sobotu 12. července se v Seči konal již 9. ročník této oblíbené a vyhledávané akce.Letos můžeme hovořit i o mezinárodní účasti, kdy jeden ze soutěžících k nám do Seče zavítal až z Běloruska. Mimo to jsme ale hostili závodníky například z Ostravy, Olomouce, Prostějova a z mnoha dalších obcí nejen prostějovského okresu.

Celkem se do mužské kategorie přihlásilo 22 soutěžících a do kategorie žen celkem 8 závodnic. Samostatnou kapitolou byla soutěž v pití litru piva na čas, tedy Sečského tupláku.
V jakých disciplínách mohli pětibojaři soutěžit? Samotný název celé soutěže napovídá, že klání probíhala v pěti disciplínách.
První a vždy zahajující je pití půllitru piva na čas v kategorii muži, v kategorii žen to je pití třetinky piva na čas. U obou kategorií si mohl soutěžící vybrat, zda bude pít alkoholické, nebo nealkoholické pivo.
Druhou byla disciplína se jménem barman, která spočívala v přenesení plných pivních kelímků přes dráhu a překážky, bez ztrát do cíle.
Třetí byla stáčírna, kdy soutěžící musel naplnit na čas pívní láhve v přepravce.
Čtvrtá a zároveň nová disciplína nesla jméno Cesta pivního poutníka. Soutěžící musel posbírat cestou k cíli všechny připravené pivní suvenýry. Na konci dráhy byl pověšený otvírák, který si soutěžící musel pověsit na krk a při tom nesměl, upustit žádný suvenýr, ani je položit na zem, po
té se se všemi suvenýry vratil zpět ke startu.

Závěrečnou soutěží, která neodmyslitelně patří k Litovelskému pětiboji je Sečská neckyáda aneb Plavba po Sečském moři (požární nádrž). Letošní voda byla velmi čistá a také teplá a tak se žádný závodník nenechal odradit a Litovelský pětiboj řádně dokončil.

Vítězové a vítězky
Po sečtení všech časů byl znám vítěz a vítězka letošního 9. ročníku Litovelského pětiboje.
V kategorii mužů se umístil na prvním místě Michal Richter z Kralic na Hané, na druhém ,,Kopeček,, a na třetím Radim Liška (finalista na druhém místě prozradil pouze svoji soutěžní přezdívku ). Pomyslné 4. bramborové místo obsadil Michal Frys z Ondratic.
V kategorii žen se na prvním místě umístila domácí soutěžící Hanka Žemličková, na druhém Helena Špačková a na třetím Veronika Vaverková..

Sečský tuplák
Samotnou kapitolou pětiboje je Sečský tuplák. Letos se do soutěže přihlásilo 12 odvážných soutěžících. Výhercem v kategorii muži se stal Radovan Vičar z Jednova, který vypil tuplák za úctyhodných 7,32 vteřiny. V kategorii žen vyhrála Radka ,,Luxusová,, (vítězka prozradila pouze svoji soutěžní přezdívku ) z Malého Hradiska, s časem 44,06 vteřiny.

Celou akcí nás provázel známý moderátor Láďa „Sovjet” Rus, kterému patří poděkování. Bez pomoci a podpory sponzorů by tato soutěž nemohla vzniknout. Proto za celý SDH v Seči, který je hlavním organizátorem, děkuji sponzorům, kteří akci podpořili, zejména generálnímu sponzorovi Pivovaru Litovel, dále firmě A. W. Loštice s. r. o., Infos Art s. r. o. a pojišťovně Generalli.
Poděkování patří ale také obci Lipová, fotografovi Lubomíru Frýdkovi ze Seče, který je autorem fotografií, a zejména všem soutěžícím a divákům, bez kterých by jistě tato akce nemohla proběhnout.